.
Kameralny Teatr Muzyczny w Koszalinie. Komedia mówiona i śpiewana wg Jana Kochanowskiego pt. BIESIADA u JANA.
Premiera - sierpień 1980.
Dodać wypada, że wspaniałą muzykę do tego przedstawienia napisał Mikołaj Borek (muzyk, kompozytor i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku), dekoracje i kostiumy opracowała Kika Lelicińska (scenograf BTD w Koszalinie), solowe partie wokalne wykonywał Wacław Kubicki (muzyk, wokalista, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku), solowe partie na gitarze klasycznej, współpraca literacka i reżyserska - Ryszard Popowski (poeta, muzyk i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku), no i ten czwarty (Władysław Pitak) występujący w roli Jana Kochanowskiego (autor scenariusza, reżyser spektaklu, aktor i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku i Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
Władysław Pitak w roli Jana Kochanowskiego informuje publiczność, że Czarnolas będzie miejscem biesiady imieninowej. Wezmą w niej udział przyjaciele Jana z okresu tzw. dworskiego oraz wszystkie panny i kawalerowie, boć to będzie noc świętojańska.
"W onym spectaculum obaczycie przyjaciół moich, którzy do Czarnolasu na bankiet zaprosić się zechcieli.
Azaż to nie rozkosz namówić się z nimi a naśmiać. Słuchać, jakie też mają przygody, jakie przypadki ludzkie, co się komu przygodziło. A ja sobie jedno będę rozważał, a wspominał,iż to wszytko działo za czasów onych, młodszych lat moich" (ze scenopisu)
![http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada18.jpg](http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada18.jpg)
Mikołaj Borek , autor muzyki do przedstawienia oraz wykonawca jednej z ról.
Dzbanie mój pisany, Dzbanie polewany, Przymkni się do nas, a daj się nachylić, Chciałbym twym darem gości swych posilić.
Nie darmo Bakcha z rogami malują, Bo pijanego i dzieci poczują. Niech głowa, niech mu służą dobrze nogi - Sama postawa ukazuje rogi.
("Na pijanego" Jan Kochanowski)
![http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada5.jpg](http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada5.jpg)
Miło szaleć, kiedy czas po temu, A tak, bracia, przypij każdy swemu, Bo o głodzie nie chce się tańcować, A podpiwszy łacniej już błaznować.
Sobie śpiewam a muzom. Bo kto jest na ziemi Co by serce ucieszyć chciał pieśniami memi? Kto nie woli tym czasem zysku mieć na pieczy, Łapając grosza zewsząd, a podobno k'rzeczy.
![http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada6.jpg](http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada6.jpg)
Trzeźwy jestem do niczego, Jesli wino mnie nie krzepi. Wtedy namyślam się długo, Ociężały i bez siły, Tylko ogryzam paznokcie, Które nic nie zawiniły. Ale gdy podchmielę sobie, I zagrzeję winem ducha, Czuję jak mi z głębi serca Cały pieśni tłum wybucha.
Dzis bądź wesół, dziś użyj biesiady, O przyszłym dniu niechaj proznej rady: Tam dobra myśl nigdy nie postoi, Gdzie z rejestru patrzą, co przystoi.
![http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada15.jpg](http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada15.jpg)
Dwa się mieli ku paniej, więc rymy pisali, Aby się, czym kto może, paniej podobali.
Co by ty, urodziwa Hanno, na to dała, Aby ta twoja gładkość wiecznie z tobą trwała? Wierzę, w tym wieku młodym ani myślisz o tym Ale byś też i dobrze myśliła, nic po tym.
![http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada2.jpg](http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada2.jpg)
Próżno uciec, próżno się przed miłością schronić, Bo jako lotny nie ma pieszego dogonić?
("O miłości"- Jan Kochanowski)
![http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada19.jpg](http://www.rodowy.pl/teatr/biesiada19.jpg)
Kameralny Teatr Muzyczny w Koszalinie. Komedia mówiona i śpiewana wg Jana Kochanowskiego pt. BIESIADA u JANA. Premiera - sierpień 1980. Ostatnie przedstawienie - grudzień'1981.
Ryszard Popowski w czasie akompaniamentu gitarowego "Do Hanny"
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Miłośników poezji Mistrza z Czarnolasu i muzyki gitarowej, skomponowanej w stylu epoki renesansowej możemy zadowolić udostępniając archiwalne nagrania na płycie CD .
Naprawdę warto, bo to kilkadziesiąt minut dobrej zabawy z polską poezją pełną humoru.
Kontakt:
biuro@logos.dt.pl tel. 600-809-254
.
|
.
LOGOS-Koszalin GABINET NEUROLOGOPEDYCZNY - Terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania
![http://logos.dt.pl/images/foto.jpg](http://logos.dt.pl/images/foto.jpg) Władysław Pitak
- pedagog kultury - Akademia Pedagogiczna w Słupsku; - dyplomowany logopeda - Uniwersytet Gdański; - psychoterapeuta rodzinny- Polska Fundacja Zaburzeń Mowy w Lublinie; - muzykoterapeuta - CIDOTAM w Bydgoszczy; - aktor estradowy z uprawnieniami reżyserskimi- MKiS w Warszawie;
specjalizacja - terapia nerwic i jąkania.
Praktyka zawodowa Od 40 lat zajmuje się kształceniem zdolności twórczych za pomocą ekspresji muzyczno-dramatycznej (absolwent 4-letniego Studium Teatralnego COMUK w Warszawie, egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktorskiej i reżyserskiej, dyplom magistra pedagogiki ) Od 25 lat zajmuje się terapią nerwic , wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania (Podyplomowe Studium Logopedyczne w Gdańsku , certyfikaty z muzykoterapii, jąkania wczesnodziecięcego i psychoterapii rodzin).
Badania i eksperymenty w zakresie muzykoterapii (pierwszy zawodowy muzykoteraputa prowadzący zabiegi zlecane przez lekarzy w sanatoriach Pomorza Środkowego).
Wykłady, pokazy warsztatowe i praktyczna terapia dzieci nerwicowych, jąkających się i dyslektycznych na sympozjach, konferencjach i turnusach rehabilitacyjnych.
Szkolenia dla biznesmenów, działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków w zakresie retoryki , erystyki , marketingu i public relations.
Założyciel i prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie
Członkami Towarzystwa LOGOS są lekarze, logopedzi, psychoterapeuci , nauczyciele, aktorzy , dziennikarze i biznesmeni. Efektem współpracy ludzi wielu zawodów są własne filmy , nagrania dźwiękowe i opracowania technik i metod terapii i kształcenia zachowań w różnych sytuacjach
Gabinet wyposażony jest w podstawowe narzędzia i pomoce logopedyczne oraz w sprzęt audiowizualny . Towarzystwo posiada własne studio filmowe i fotograficzne.
.
Adres:
Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy „LOGOS” ul. Pieczarek 4, 75-900 Koszalin tel. (94) 340-60-06 kom. 600-809-254
Kontakt:
e-mail : logos@logos.pomorze.pl strony URL: www.logos.pomorze.pl .
|