Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***


#1 2010-08-08 15:15:04

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Nowotwory pęcherza moczowego

Epidemiologia


Rak pęcherza moczowego stanowi 3% wszystkich nowotworów złośliwych. U mężczyzn występuje niemal 4-kronie częściej niż u kobiet. Najczęściej jest rozpoznawany w 7 dekadzie życia. W Polsce rocznie jest rozpoznawany u około 3800 mężczyzn i 1000 kobiet, liczba zgonów z powodu raka pęcherza moczowego wynosi odpowiednio około 2000 i 500.


Etiopatogeneza - czynniki ryzyka

Za czynniki sprzyjające zachorowaniu uważa się:
- zawodowe narażenie na związki chemiczne (m.in. z grupy amin aromatycznych) w niektórych gałęziach przemysłu (gumowy, chemiczny, hutniczy i gazowy)
- palenie papierosów (częstsze występowania raka o wysokiej złośliwości u palaczy).
- przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego
- rak płaskonabłonkowy pęcherza moczowego ma związek z częstymi zakażeniami Schistosoma haematobium
- nieprawidłowości genetyczne (np. protoonkogenów RAS i MYC oraz TP53).

Diagnostyka


Główne objawy obserwowane u pacjentów:

- krwiomocz
- częste oddawanie moczu
- ból i parcie na mocz
- niekiedy czasowe zatrzymanie moczu

późnym objawom towarzyszą: ból i obrzęk miednicy, pachwin i kończyn dolnych. bóle kostne – mogą świadczyć o przerzucie raka pęcherza do kości.

Badanie w przypadku stwierdzenia wyżej wymienionych objawów musi być wykonane szybko. Obejmuje badanie dwuręczne z uwzględnieniem nadania per rectum i miednicy (w celu wykrycia ewentualnych zmian pozapęcherzowych) oraz cystoskopię.

Badania dodatkowe:

- badanie ogólne moczu + posiew w kierunku chorób infekcyjnych
- celowe wydaje się również wykonanie badania cytologicznego moczu
- badanie urograficzne
- USG (w tym doodbytnicze) – umożliwia ocenę stanu przestrzeni pozapęcherzowej
- TK (tomografia komputerowa) – pomaga w ocenie naciekania miejscowego i oceny węzłów chłonnych
- RTG i scyntygrafia – wykonane w razie dolegliwości bólowych
- oznaczanie markerów surowiczych nie należy do metod rutynowej diagnostyki


Klasyfikacja nowotworów pęcherza moczowego


Klasyfikacja histopatologiczna

Nowotwory złośliwe pęcherza moczowego wywodzące się z nabłonka przejściowego tradycyjnie nazywano rakami przejściowo komórkowymi (carcinoma transitionale) – 90% wszystkich nowotworów złośliwych pęcherza moczowego. Obecnie częściej używa się terminu nowotwory (raki) urotelialne (ang. urothelial neoplasms).

Ze względu na typ wzrostu wyróżniamy:

- raki brodawkowate naciekające
- raki płaskie naciekające
- raki płaskie nienaciekające (in situ).

Klasyfikacja WHO w zależności od stopnia zróżnicowania nowotworu wyróżnia:

- nowotwory dobrze zróżnicowane, o niskim potencjale złośliwości (G1) [44%]
- nowotwory o średnim stopniu złośliwości (G2) [28%]
- nowotwory źle zróżnicowane, o wysokim stopniu złośliwości (G3) [22%]
- nowotwory niezróżnicowane, anaplastyczne G4 [6%]

Raki płaskonabłonkowe pecherza moczowego (carcinoma planoepitheliale) są stosunkowo rzadkie i stanowią około 5% raków tego narządu. Inne nowotwory złośliwe pęcherza stanowią łącznie mniej niż 5% przypadków, zalicza się tu:

- gruczolakoraki (adenocarcinoma)
- raki drobnokomórkowe (small cell carcinomas)
- pierwotne chłoniaki pęcherza moczowego (lymphoma)
- mięśniaki (leiomiosarcoma, rhabdomiosarcoma).


Klasyfikacja TNM

T – ang. tumor – guz – czterostopniowa skala (1-4) określająca stopień rozrostu guza pęcherza moczowego i jego stosunek do otaczających tkanek. Im wyższy stopień T tym nowotwór jest bardziej zaawansowany.

Tx – nie  ma możliwości stwierdzenia guza pierwotnego
T0 – nie stwierdza się guza pierwotnego
Ta – nieinwazyjny guz brodawczakowaty
Tis – rak śródnabłonkowy – carcinoma in situ (CIS)
T1 – nowotwór naciekający podnabłonkową tkankę łączną – podścielisko

T2 – nowotwór naciekający błonę mięśniową
    T2a – nowotwór naciekający wewnętrzną połowę błony mięśniowej
    T2b – nowotwór naciekający zewnętrzną połowę błony mięśniowej

T3 – nowotwór naciekający poza błonę mięśniową
   T3a – naciekanie poza błonę mięśniową widoczne tylko mikroskopowo
   T3b – naciekanie nowotworu poza błonę mięśniową widoczne makroskopowo

T4 – nowotwór naciekający narządy sąsiednie
   T4a – nowotwór naciekający na prostatę, macicę pochwę
   T4b – nowotwór naciekający na ścianę miednicy lub powłoki brzuszne



N – ang. nodes – węzły chłonne – skala od 0-3. Węzły chłonne są skupiskami tkanki limfatycznej stanowiącej element układu immunologicznego. Cecha N określa stopień rozprzestrzenienia raka pęcherza do regionalnych węzłów chłonnych. Regionalne węzły chłonne to węzły zlokalizowane w miednicy w sąsiedztwie pęcherza moczowego.

Nx – nie ma możliwości oceny węzłów chłonnych
N0 – brak przerzutów do węzłów chłonnych
N1 – przerzut pojedynczy do 2cm
N2 – przerzut pojedynczy 2-5 cm lub mnogi do 5cm
N3 – przerzut pojedynczy lub przerzuty mnogie ponad 5 cm



M – ang. metastases – przerzuty. Obecność przerzutów raka do narządów lub odległych węzłów chłonnych. Cecha M jest dwustopniowa 0 – 1.

Mx – nie można ocenić obecności przerzutów
M0 – nie ma przerzutów odległych
M1 – istnieją przerzuty odległe



Skala rangowa stopnia zaawansowania choroby nowotworowej (I – IV)

Stopień I (T1, N0, M0)
Rak naciekający podnabłonkową tkankę łączną ściany pęcherza moczowego bez cech naciekania mięśniówki pęcherza moczowego. Nie stwierdza się przerzutów do węzłów chłonnych regionalnych i odległych.

Stopień II (T2, N0, M0)
Rak pęcherza naciekający mięśniówkę ściany pęcherza moczowego bez cech naciekania tkanki tłuszczowej okołopęcherzowej. Nie stwierdza się zajęcia regionalnych i odległych węzłów chłonnych.

Stopień  III (T3 lub T4a, N0, M0)
Rak przekraczający ścianę pęcherza moczowego, który nacieka otaczającą pęcherz tkankę tłuszczową – T3 lub okoliczne struktury anatomiczne – gruczoł krokowy, macica, pochwa – T4. Nie stwierdza się przerzutów do węzłów chłonnych.

Stopień IV (T4b, N0, M0) lub (jakikolwiek stopień T, N 1 to 3, M0) lub (jakikolwiek stopień T, jakikolwiek stopień N, M1)
Rak pęcherza naciekający na kości miednicy lub ścianę jamy brzusznej – T4b lub nowotwór dający przerzuty do węzłów chłonnych – T1 do T3. Do czwartego stopnia zaliczani są pacjenci ze stwierdzeniem przerzutów odległych – M1.

Offline

 

#2 2010-08-08 15:30:27

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Nowotwory pęcherza moczowego

Leczenie


W leczeniu raka pęcherza moczowego wyróżnia się dwie metody.

Pierwszą z nich jest przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – TURT.
Drugim sposobem leczenia raka pęcherza moczowego jest cystectomia czyli chirurgiczne usunięcie pęcherza moczowego. Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i jego rokowania.


Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – TURT (inaczej TURBT)

TURT - Transurethral resection of tumor jest zabiegiem endoskopowym polegającym na przezcewkowej resekcji (wycięciu) guza pęcherza moczowego. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego poprzedzona jest cystoskopią, w czasie której urolog ocenia wnętrze pęcherza moczowego. Zabieg wykonywany jest w pozycji ginekologicznej.

Standardowo TURT wykonywany jest w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym złożonym. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – TURT wykonywana jest resektoskopem. Resektoskop jest narzędziem, w którym ruch pętli elektrycznej powoduje usuwanie tkanki nowotworowej.

Materiał uzyskany podczas TURT wysyłany jest do badania histopatologicznego. TURT może być jedynym sposobem leczenia w przypadku powierzchownych raków pęcherza moczowego (nowotwory nienaciekające mięśniówkę ściany pęcherza moczowego). Około 70% raków pęcherza w chwili rozpoznania ma charakter powierzchowny.

Cystectomia

Cystectomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu pęcherza moczowego. Rak pęcherza moczowego naciekający mięśniówkę pęcherza moczowego, którego leczenie jest niemożliwe TURT jest wskazaniem do cystectomii radykalnej.

W czasie zabiegu u mężczyzn usuwany jest pęcherz moczowy, węzły chłonne, gruczoł krokowy. U kobiet w czasie cystectomii radykalnej usuwany jest pęcherz moczowy, węzły chłonne, przydatki, macica.

Cystectomia radykalna jest skomplikowanym zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Po usunięciu pęcherza moczowego pozostaje problem odprowadzenia moczu. Sposób odprowadzenia moczu po cystectomii radykalnej jest ustalany z pacjentem przed operacją.
Metoda odprowadzenia moczu uzależniona jest od wieku chorego, współistniejących schorzeń i rokowania co do przewidywanego okresu przeżycia pacjenta. Nie zawsze udaje się wykonać zaplanowany przed zabiegiem sposób odprowadzenia moczu i konieczne jest wykonanie alternatywnego odprowadzenia o czym dyskutuje się z pacjentem przed operacją.

Offline

 

#3 2010-08-08 15:31:55

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Nowotwory pęcherza moczowego

Radioterapia

Jest przeprowadzana u pacjentów, którzy nie wyrazili zgody na radykalną cystectomię lub przy przeciwwskazaniach do jej wykonania. Podaje się dawkę 45 Gy na miednicę, a nastepnie stosuje się boost na guz pęcherza do dawki 65 Gy.

Chemioterapia

Polega na leczeniu paliatywnym (zmniejszanie dolegliwości bólowych) lub na kojarzeniu chemioterapii z innymi technikami leczenia. Chemioterapia indukcyjna ma zmniejszyć rozmiar guza, najczęściej przed napromienianiem. Chemioterapia neoadjuwantowa (przedoperacyjna) stosowana u chorych już pierwotnie „operacyjnych” ma za zadanie zmniejszyć odsetek wznów pooperacyjnych, podobnie jak chemioterapia adjuwantowa (pooperacyjna).

Rola i wpływ tych taktyk na odległe wyniki leczenia nie są udowodnione. Chemioterapia indukcyjna pozwala u części chorych bezpieczniej i łatwiej wykonać leczenie radykalne (chirurgiczne lub promieniami), a chemioterapia uzupełniająca leczenie radykalne ma – według niektórych źródeł – przedłużyć czas do wystąpienia nawrotu.

Obecnie coraz częściej stosuje się chemioterapię indukcyjną (najczęściej 2-3 cykle). Należy jednak pamiętać, że część chorych nie odpowiada na leczenie.

Schematy chemioterapii stosowane w leczeniu raka przełyku:

M-VAC – metotreksat, doksorubicyna, cisplatyna, winblastyna

M-VC – metotrekast, cis platyna, winblastyna

CISCA – cyklofosfamid, doksorubicyna, cis platyna

PG – cis platyna, gemcytabina

Paklitaksel – w monoterapii

Leczenie dopęcherzowe

Wskazania do stosowania tej metody postępowania są w zależności od zaawansowania choroby. Stosowana jest szczepionka BCG: mitomycyna, doksorubicyna, epirubicyna.


Opracowanie:
dr hab. n.med. Tomasz Jastrzębski,
specjalista chirurgii onkologicznej, specjalista chirurgii ogólnej

Offline

 

#4 2010-12-28 20:25:37

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Nowotwory pęcherza moczowego

.

strony, na których umieszczony jest fotoreportaż

pt:

http://www.logos.dt.pl/relaks17/logo.jpg  Słodkie spotkanie opłatkowe u diabetyków w Koszalinie http://www.logos.dt.pl/relaks17/logo.jpg

18 grudnia 2010 r. w Miejskim Oddziale Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków odbyło się 

spotkanie integracyjno-opłatkowe z udziałem kilkudziesięciu członków i ich rodzin 




więcej >>>

(fotoreportaż  na płatnym serwerze- bez reklam)

www.logos.dt.pl/relaks17 



ponadto na bezpłatnych stronach:

http://emedica.republika.pl/relaks17/

http://polarity.republika.pl/relaks17/

http://terapia.republika.pl/relaks17/



oraz forach dyskusyjnych:

http://www.seniorka.fora.pl/kursy-i-szk … .html#1079
.
http://www.dieta.fora.pl/fotografia,53/ … .html#3092
.
http://www.psychoterapia.pun.pl/viewtop … d=505#p505
.
http://www.fobia.fora.pl/anoreksja-buli … .html#5464

.

Wszystkie fotki z uroczystego spotkania są w galerii na stronie:


http://www.seniorka.fora.pl/viewimage.php?i=82


@

Fotoreportaż najlepiej oglądać  na ekranie o formacie 1440x900 pixeli

.

     
 

http://www.logos.dt.pl/relaks17/logo.jpg  . . . . . . . . . .    http://www.logos.dt.pl/relaks17/piramida.jpg  . . . . . . . . . .    http://www.logos.dt.pl/relaks17/logo.jpg
.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.team-carpselectioner.pun.pl www.polishfunbyolol.pun.pl www.wsclan.pun.pl www.narutocenter.pun.pl www.freciochy.pun.pl