Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***


#1 2011-01-12 10:00:55

Arka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-03
Posty: 67
Punktów :   

Jak stres wpływa na pamięć?

Jaka jest nasz wiedza na temat stresu? Wiemy, że działa na wydzielanie hormonów w sposób mogący prowadzić do nadwagi, że oprócz tego powoduje tzw. emocjonalne obżarstwo, że skutkuje bólami głowy i mięśni, że odpowiada za zaburzenia układu pokarmowego i że na dłuższą metę prowadzi do drażliwości, stanów lękowych i depresji.

Jakby tego było mało, ostatnio okazało się, że stres powoduje poważne kłopoty z pamięcią.

Offline

 

#2 2011-01-12 10:10:12

Arka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-03
Posty: 67
Punktów :   

Re: Jak stres wpływa na pamięć?

Wszyscy mamy na swoim koncie podobne doświadczenie: jesteśmy już spóźnieni, gorączkowo biegamy więc po domu w poszukiwaniu kluczyków od auta czy portfela. Przecież gdzieś muszą być! Albo: przez kilka tygodni szykujemy się do ważnej prezentacji i w ostatnich dniach przed jej dokonaniem histerycznie i ze łzami w oczach żalimy się bliskiej osobie, że nie damy rady, po czym wygłaszamy przygotowany tekst z elokwencją godną polityka najwyższej klasy.

Offline

 

#3 2011-01-12 10:12:20

Arka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-03
Posty: 67
Punktów :   

Re: Jak stres wpływa na pamięć?

Nie sposób się nie zastanawiać, jak to jest, że czasem pod wpływem stresu pamięć nas zawodzi, a w innych wypadkach – pozytywnie nas zaskakuje. Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, bo inna dla kobiet, inna dla mężczyzn. Znacznie ma również rodzaj stresu, z którym się borykamy.

Offline

 

#4 2011-01-12 10:13:33

Arka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-03
Posty: 67
Punktów :   

Re: Jak stres wpływa na pamięć?

Gwałtowny, krótkotrwały stres

Umiejętność zapamiętywania rzeczy i przyswajania sobie nowej wiedzy zależy całkowicie od zdolności sieci neuronowych, umiejscowionych głównie w dwóch obszarach mózgu (w korze przedczołowej i w hipokampie), do komunikacji między sobą. Mózg tworzy i zachowuje wspomnienia m. in. usprawniając przepływ informacji między grupami komórek nerwowych.


Krótkotrwały i gwałtowny stres może sprawić, że neurony pracują wyjątkowo sprawnie – tak działają na nie endorfiny i kortyzol. Innymi słowy – stres, który pojawia się i zaraz znika, dobrze wpływa na pamięć. Teoretycznie, do pewnego, innego dla każdej osoby, poziomu stresu – im większe napięcie, tym sprawniejsza pamięć. Jeśli jednak stres jest zbyt przytłaczający, nie będziemy w stanie przypomnieć sobie najprostszych rzeczy. Uwaga! Ta zasada odnosi się do mężczyzn.

Zdaniem doktora Larry’ego Cahilla z Uniwersytetu Kalifornijskiego, z kobietami jest trochę inaczej, bo hormony stresu wchodzą w swego rodzaju interakcje z hormonami płciowymi. Badania dowiodły, że gwałtowny stres wpływa negatywnie na panie, we krwi których poziom estrogenu jest podwyższony, co ma miejsce tuż przed i w trakcie miesiączki. Po zakończonej menstruacji, kiedy to w kolei podwyższony jest poziom progesteronu – kobiety pod wpływem ostrego stresu szybciej kojarzą i błyskawicznie przypominają sobie fakty.

Offline

 

#5 2011-01-12 10:14:37

Arka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-03
Posty: 67
Punktów :   

Re: Jak stres wpływa na pamięć?

Chroniczny stres
Panie nie mają powodów, by czuć się gorsze od panów. Kobiety wypadają lepiej w obliczu chronicznego stresu, który daje im prawdziwego „kopa”, a mężczyzn rozkłada na łopatki.

Gwałtowny stres to nagły skok poziomu hormonów i równie nagły jego spadek oraz chwilowy wpływ na pamięć. Chroniczny stres, ciągnący się przez kilka dni, a nawet tygodni, to długotrwale utrzymywanie się poziomu kortyzolu i endorfin na wysokim poziomie. Jeśli stan ten trwa bardzo długo, hormony zaczynają działać na mózg jak toksyny – upośledzają pamięć, uniemożliwiają zapamiętywanie nowych i przypominanie sobie starych informacji. Przynajmniej tak jest z mężczyznami.

Odkrycia doktora Cahilla dowodzą, że dla nauki jaką jest neurobiologia, płeć jest kluczowym czynnikiem, bo ma ogromny wpływ na wyniki badań. Kolejny tego przykład: w przypadku pań nie sprawdza się założenie, że chroniczny stres niszczy komórki kluczowego dla przechowywania wspomnień hipokampa, w przypadku panów – a i owszem.

Chroniczny stres ma negatywne działanie także na ich pamięć krótkotrwałą i zdolność logicznego myślenia, bo neurony znajdujące się w korze przedczołowej nie są w stanie się ze sobą komunikować.


To, co jest rewolucyjnym odkryciem dla neurobiologów nie stanowi specjalnej nowości dla kobiet i ich partnerów. Prawda jest taka, że im dłużej kobiety żyją w stresie, tym bardziej są skoncentrowane, wydajne i zorganizowane. Jedna z teorii dotycząca przyczyny tych różnic umieszcza całe zagadnienie w kontekście ewolucji.

Polujący na zwierzynę i walczący o przetrwanie mężczyźni zaadaptowali się do gwałtownego, krótkotrwałego stresu, podczas gdy czekające na nich, opiekujące się dziećmi i dobytkiem kobiety – do chronicznego napięcia. To tylko hipoteza, ale z pewnością daje do myślenia.


Magdalena Kirska-Okuniewska

Offline

 

#6 2018-12-21 20:42:27

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 201
Punktów :   

Re: Jak stres wpływa na pamięć?

.

Niewielka dawka stresu działa zazwyczaj pozytywnie. Dodaje energii i motywuje do działania. Stres na optymalnym poziomie bez wątpienia zwiększa wydolność. Okazuje się jednak, że nadmierny i przewlekły stres obniża aktywność mózgu i może spowodować nawet utratę pamięci.

Stres określa się jako niespecyficzną reakcję organizmu w sytuacji, która w naszej opinii może wiązać się z przekroczeniem osobistych zasobów – a mogą nimi być: wiedza, czas, kompetencje, umiejętności interpersonalne a nawet kondycja fizyczna.


https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-dDsg-co46-CFYj_czy-umiesz-kontrolowac-stres-664x442-nocrop.jpgZ biologicznego punktu widzenia reakcja stresowa powstała po to, aby maksymalnie zaktywizować siły organizmu do szybkiego pokonania przeszkody. Stres miał działać krótkoterminowo.
Niestety współcześnie stres w organizmie utrzymuje się niemalże przez cały czas. A to może wywoływać różne zaburzenia – w tym nawet utratę pamięci. Z tego właśnie względu powinieneś skutecznie przeciwdziałać jego negatywnym skutkom, aby uchronić swój mózg przed problemami z pamięcią.

Co szczególnie uszkadza pamięć?

Naukowcy wyróżnili negatywne wydarzenia stresogenne, które mogą w sposób szczególny uszkadzać pamięć.

Do negatywnych wydarzeń stresogennych, które mogą uszkodzić pamięć należy zaliczyć:

•    wypadek samochodowy
•    wypalenie zawodowe
•    bycie świadkiem przemocy
•    śmierć bliskiej osoby
•    opiekowanie się niedomagającym członkiem rodziny

W jaki sposób stres uszkadza pamięć?

Negatywne wydarzenia stresogenne, napięty grafik w pracy, korki uliczne czy problemy w rodzinie - wszystkie te codzienne sprawy utrzymują ciebie w sytuacji ciągłego stresu.

Jest to sytuacja bardzo niekorzystna ponieważ przewlekły stres ogranicza dopływ krwi do mózgu, co obniża jego ogólną aktywność. Dodatkowo, pod wpływem stresu do twojego mózgu przedostają się cząsteczki kortyzolu, które uszkadzają hipokamp – strukturę w mózgu, która odpowiada za zapamiętywanie.

Wysoki poziom kortyzolu w organizmie, który wydzielany jest na skutek stresu, to największe zagrożenie dla mózgu, które może powodować utratę pamięci. To właśnie z tego względu osoby, u których utrzymuje się wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu, gorzej wypadają w testach pamięci w porównaniu do osób, u których poziom kortyzolu jest na niskim bądź średnim poziomie.

Oznacza to, że przewlekły stres może znacznie osłabić twoją pamięć. To jednak nie koniec negatywnego wpływu stresu na działanie mózgu.

•    Wspomniany hipokamp bierze też udział w hamowaniu reakcji stresowej i odpowiada za wysyłanie sygnałów zatrzymujących produkcję kortyzolu, kiedy mija trudna sytuacja.

Jeśli w hipokampie ubywa komórek nerwowych, nie jest on w stanie efektywnie wysyłać sygnałów hamujących reakcję stresową, co prowadzi do wydzielania kortyzolu w sytuacji, gdy ty już tego nie potrzebujesz. To uniemożliwia odprężenie i w dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju zaburzeń na tle nerwowym i trwałego uszkodzenia pamięci.
Jak chronić mózg przed utratą pamięci?

Gdy już wiesz, że stres może powodować utratę pamięci, powinieneś w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak można się przed nim uchronić. Jeśli masz poczucie, że bardzo często sytuacja cię przerasta, zadbaj o efektywny relaks, który zneutralizuje działanie kortyzolu w twoim mózgu.

•    Najlepsze w tym są intensywne ćwiczenia aerobowe, które na dłuższy czas podnoszą tętno.
•    Eksperci podają nawet, że takie ćwiczenia „spalają” kortyzol przez co nie przedostaje się w tak dużym stopniu do mózgu i nie wywołuje problemów z pamięcią.
•    Takie aerobowe ćwiczenia – bieganie, jazda na rowerze, pływanie, powinny być intensywne do tego stopnia, aby przez przynajmniej godzinę spalić ok. 320 kalorii.

https://www.medme.pl/cogninet/artykuly/ … 67462.html

.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bleach-online.pun.pl www.yaoi-no-ai.pun.pl www.wiedzmin.pun.pl www.shinigami.pun.pl www.metincheat.pun.pl