Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***


#1 2014-09-23 11:24:56

wnuczek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2014-09-23
Posty: 6
Punktów :   

Władysław Pitak - autor muzykodramy dla dzieci, młodzieży i dorosłych

.

Autorem metody i technik muzyczno-dramatycznych (MUZYKODRAMY) jest koszaliński aktor, logopeda i muzykoterapeuta - Władysław Pitak, który w drugiej połowie lat 70-tych XX wieku prowadził badania nad wpływem muzyki i treningu dramatycznego na rozwój zdolności twórczych dzieci szkół podstawowych, a zakończył je w połowie lat 80-tych w zakresie roli muzykodramy w terapii dzieci nerwicowych i autystycznych.

http://logos.pomorze.pl/muzyka01/muz00.JPG

Oto niektóre publikacje na ten temat:

1.W. Pitak: Przyczyny emocjonalnych zaburzeń u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2002/12, s. 16-18
2.W. Pitak: Klinika emocjonalnych zaburzeń mowy u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2003/1, s. 14-19
3.W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych, cz. I, Kurier Pedagogiczny 2003/2, s. 25-28
4.W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych cz. II, Kurier Pedagogiczny 2003/3, s.26-28
5.W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych - oddech, Kurier Pedagogiczny 2003/5, s. 10-12
6.W. Pitak: Ojciec – zhańbiony mężczyzna, Kurier Pedagogiczny 2003/6-7, s. 10-13
7.M.Borek,W. Pitak: Muzykodrama czyli zabawa w krainie LOGOS , Kurier Pedagogiczny 2003/6-7, s. 33-38
8.W. Pitak: Agresja a jąkanie u jedynaków, Kurier Pedagogiczny 2003/9, s. 11-14
9.W. Pitak: Techniki muzyczno-dramatyczne w terapii rodziców, Kurier Pedagogiczny 2003/9, s. 39-44
10.W. Pitak: Muzyka leczy ale czy łagodzi obyczaje, Bliżej Przedszkola . Wychowanie i Edukacja, 2004/9(36), s. 27-28
11.W. Pitak: Ojciec – zhańbiony mężczyzna, , Bliżej Przedszkola . Wychowanie i Edukacja, 2005/1(40), s. 19

.


.

.

Offline

 

#2 2016-08-03 13:26:16

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Władysław Pitak - autor muzykodramy dla dzieci, młodzieży i dorosłych

.

głos i oczy nigdy nie kłamią.

.
Światowy Dzień Głosu: Głos nie kłamie [wywiad]

Dodano: 16 kwietnia 2014, 7:15 Autor: Sylwia Zarzycka

https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/5e/98/55afc7e37641d_o,size,250x400,q,71,h,3e3cf9.jpg

O tym, że na co dzień go nie zauważamy, a gdy go zabraknie jest bardzo źle rozmawiamy z Władysławem Pitakiem, wieloletnim koszalińskim logopedą, pedagogiem kultury, aktorem i chórzystą.


- Czym jest głos?

- Głos jest jednym z elementów komunikacji międzyludzkiej. Ale co ciekawe, zgodnie z badaniami, w trakcie komunikacji zwracamy na niego uwagę tylko w siedmiu procentach. Najważniejsza jest tzw. komunikacja pozawerbalna, na którą zwracamy uwagę aż w 55 procentach.

- Gdy ktoś traci głos, jest to dla niego tragedia porównywalna z utratą wzroku czy słuchu?

- Tak, gdy tracimy głos, wtedy dopiero okazuje się jak bardzo on jest dla nas ważny. Utrata głosu wiąże się bowiem z niemożnością komunikacji. Często jest tragedią.

- Z jakich powodów tracimy głos?

- Często dotyczy to ludzi po udarach mózgu, operacjach krtani, ale także osób, które przeszły traumę.

- Jest możliwość wówczas przywrócenia funkcji mowy?

- Oczywiście, choć nie we wszystkich przypadkach. Ja w swojej pracy, jako, że jestem aktorem i śpiewam w chórze, stosuję m. in. muzykodramę. Osobami, które mają problemy z głosem i mową w wyniku zaburzeń i chorób neurologicznych zajmują się neurologopedzi. W przypadku utraty głosu z powodu traumy, według mnie, najlepsze skutki przynosi terapia behawioralna.W przypadku np. jąkania stosuję terapię paradoksalną. Na przykład pacjent "sztucznie" się jąka. On przekonuje się, że jest w stanie nad tym zapanować. Dobrym rozwiązaniem jest także nagrywanie pacjentów. Mają oni wówczas możliwość zobaczenia siebie z boku, tego jak mówią, jakie wykonują przy tym gesty, jak wygląda ich mimika.

- Czym różni się praca z dziećmi od pracy z dorosłymi?

- Z dziećmi trzeba pracować tak jak z dorosłymi, tylko lepiej. Jednak różnice w pracy, szczególnie w przypadku małych dzieci, oczywiście są. Jeśli małe dziecko ma problemy z porozumiewaniem się, pierwszą osobą, którą trzeba poddać terapii jest jego matka. Uważam bowiem, że w przypadku, gdy zaburzenie nie jest spowodowane chorobą, wtedy u jego podstaw leżą relacje w rodzinie dziecka.

- Głos określa nasz charakter?

- Oczywiście. Zdarzają się sytuacje, gdy w danej osobie coś mi nie gra, wiem, że coś jest w niej sztucznego. Wtedy decyduje głos. Bo głos i oczy nigdy nie kłamią.

http://logos.pomorze.pl/muzyka01/muz01.JPG



http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl … F140419785

.
http://www.senior.pun.pl/viewtopic.php?pid=615#p615

.

Offline

 

#3 2019-04-07 17:24:03

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Władysław Pitak - autor muzykodramy dla dzieci, młodzieży i dorosłych


.

Andrzej
02.08.2016, 15:08
Władysław Pitak jest autorem metody i technik muzyczno-dramatycznych (MUZYKODRAMY). W drugiej połowie lat 70-tych XX wieku prowadził badania nad wpływem muzyki i treningu dramatycznego na rozwój zdolności twórczych dzieci szkół podstawowych, a zako...
www.logos.pomorze.pl


19.04.2014, 22:51
W wydaniu papierowym Głosu Koszalińskiego z dnia 16.04.br wywiad opatrzono tytułem: "Głos nigdy nie kłamie" i podtytułem: "ROZMOWA (na czerwono) Dziś mamy Światowy Dzień Głosu" (na czarno).
Po wywiadzie , w ramce jest dopisek:
"W internecie
Informacje o różnych terapia logopedycznych można znaleźć na
..."
(adres w nazwie autora w wpisu)
Koszalineo


19.04.2014, 21:31
Czemu słowo "głos" w tytule jest napisane wielką literą? I to dwa razy? Przecież z pewnością NIE chodzi o nazwę gazety.
Agnieszka


19.04.2014, 20:06
Każda matka chce usłyszeć pierwszy krzyk swojego nowonarodzonego dziecka. Głos jest dla niej zwiastunem udanego porodu i zdrowia. Następne miesiące to oczekiwanie na pierwsze słowo : mama , tata, baba. Kiedy moje dziecko długo nie mówiło martwiłam się i poszłam  do lekarza ,a ten skierował mnie do logopedy, który mnie uspokoił i powiedział co mam robić. Pozdrawiam Pana Pitaka, bo to  dobry  i znany  ze swej fachowości i dobroci logopeda .


facio
18.04.2014, 14:30
Male dziecko najbardziej jest przywiazane do matki i niech feministki nie wymyslaja , ze facet zastapi kobiete i odwrotnie. 

 
Beata
17.04.2014, 18:58
Moja siostra wyszła za mąż i długo nie miała dzieci. W rodzinie patrzyliśmy na nią krzywo,  a niektórzy nawet jej dokuczali. Któregoś dnia mąż jej zrobił awanturę  i  się pokłucilii ona zaniemówiła  i tak było  kilka miesięcy. Lekarze nie pomogli aż poszła do logopedy i potem chodziła z męzem do niego i po kilku tygodniach odezwała się a potem zaszła w ciążę i mają dwoje dzieci. To tak było i to jest prawda.


Alicja
17.04.2014, 13:36
Brawo! Mało słów - dużo treści.
https://gk24.pl/swiatowy-dzien-glosu-gl … ar/4602585

.

Offline

 

#4 2019-04-07 20:12:09

sowa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-13
Posty: 77
Punktów :   

Re: Władysław Pitak - autor muzykodramy dla dzieci, młodzieży i dorosłych

.

Dobrą psychoterapią jest to , co robi LOGOS w Koszalinie. Każdy może do niego zatelefonować, aby porozmawiać i zasięgnąć porady. Każdy może się spotkać z terapeutą Pitakiem , bo wystarczy dobrze śledzić trasy jego podróży po Polsce, aby zaprosić go do siebie. J

Jak ważne jest odwiedzanie chorego w jego domu wiedzą cierpiący na agorafobię i fobię społeczną. Niektóre rodzaje zaburzeń nerwicowych uniemożliwiają nawet poruszanie się w obrębie własnego mieszkania i wtedy wizyta psychoterapeuty może być wybawieniem. Koszty takich spotkań nie są drogie, gdyż wynoszą dokładnie tyle ile benzyna, którą trzeba kupić , aby dojechać do chorego. Wiele osób w Polsce skorzystało z pomocy p.Pitaka z LOGOSU i na pewno wiele jeszcze skorzysta.


.

Offline

 

#5 2020-12-27 10:51:59

Arka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-03
Posty: 89
Punktów :   

Re: Władysław Pitak - autor muzykodramy dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.leicester.pun.pl www.strzelnica-rzeszow.pun.pl www.rolnictwo2009.pun.pl www.playmt2.pun.pl www.kokoszkamt2.pun.pl