Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***


#1 2021-02-04 10:38:35

administrator

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-05
Posty: 77
Punktów :   

Czy śpiewanie kolęd może szkodzić?

.
Muzyka-Poezja-Teatr
14 grudnia 2020  •


Czy śpiewanie kolęd może szkodzić?
=======================
Oprac. Władysław Pitak (logopeda, muzykoterapeuta)



https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/131152831_4000720156618785_1319969271731527708_n.jpg?_nc_cat=106&ccb=2&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=90pohI57f_0AX-mcOft&_nc_ht=scontent-frt3-1.xx&oh=3e349b71724103b23e3ba0078c74015a&oe=603FBFCD


Śpiewanie kolęd w Boże Narodzenie to piękna tradycja. Czy jednak w tym roku w polskich domach zabrzmią najpiękniejsze kolędy?
Polacy z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 i tak już cienko śpiewają, a okazuje się, że podczas "Lulajże Jezuniu" lub "Bóg się rodzi" można zarazić się łatwo COVID-19.
.
Znacie na pamięć teksty kolęd takich jak „Wśród nocnej ciszy” i „Dzisiaj w Betlejem”? Macie już ochotę na wspólne śpiewanie kolęd?
(…)
Brytyjscy medycy ogłosili niedawno, że kolędy są dobre dla zdrowia,
(…) niektórzy eksperci twierdzą, że jest wręcz odwrotnie i mogą być szkodliwe.
.
Czy w takim razie dla bezpieczeństwa lepiej ograniczyć w tym roku kolędowanie?
(...)
Nie brakuje ekspertów, którzy wręcz zalecają śpiewanie kolęd w dobie epidemii koronawirusa. Zwracają uwagę, że głośne śpiewanie reguluje oddech i ćwiczy płuca, a tym samym wspomagają leczenie chorób układu oddechowego.
.
Według Brytyjczyków najlepsze do odpowiedniego ćwiczenia płuc są takie utwory jak: "Silent Night" ("Cicha Noc"), "White Christmas", "Winter Wonderland", "When A Child Is Born" czy "Let It Snow".
.
Szczególnie ludzie cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) powinni w okresie Bożego Narodzenia kolędować najczęściej.
.
Dzięki popularnym pieśniom, można w naturalny sposób regulować i pogłębić oddech – pisze rmf24.pl
.
Czy jednak głośnie śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym nie sprzyja transmisji koronawirusa SARS-CoV-2?
.
Wydychane z impetem powietrze, ślina wystrzeliwana jak z karabinu i cała rodzina przy stole wdycha to powietrze
.
Dbajmy zatem o zdrowe oddychanie w śpiewie chóralnym siedząc lub stojąc w jednym rzędzie w kierunku uchylonego lub otwartego okna, a przynajmniej często wietrząc pomieszczenie. (red.)
.
W Szwajcarii traktuje się ten problem bardzo poważnie. Tamtejsze szkoły podstawowe, żłobki i przedszkola, z powodu epidemii, objęły surowe restrykcje - maluchy mają całkowity zakaz śpiewania, mogą natomiast klaskać i recytować wiersze.
wg


https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze … 99P9CfdOmk

.

Offline

 

#2 2021-02-04 10:41:05

administrator

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-05
Posty: 77
Punktów :   

Re: Czy śpiewanie kolęd może szkodzić?

Offline

 

#3 2021-02-04 10:43:25

administrator

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-05
Posty: 77
Punktów :   

Re: Czy śpiewanie kolęd może szkodzić?

.

DYSKUSJA NA FB   >>>>>>>>>>>>.

11Mariusz Pikulski, Halina Pol i 9 innych użytkowników
11 komentarzy

    Tunia Smialowska
Świetny wykład warto śpiewać kolędy..poczuje się pełna atmosferę Świąt..pozdrawiam

Władysław Pitak: Tunia Smialowska
Dziękuję Ci za miłe słowa. Cieszę się, że mogę umieszczać informacje dot. zasad zbiorowego śpiewania nie tylko w okresie pandemicznym, ale przede wszystkim. Pisałem o tym kilka tygodni wcześniej. Dziwię się, że rzeczy oczywiste są przez dziennikarzy poddawane w wątpliwość . Oczywiście, wątpliwości są pozorne, ale dla tzw. poprawności, dziennikarze udają, że przeciwstawiając sobie poglądy wymyślonych ekspertów, są bezstronni. A to przecież wiedza ze szkoły podstawowej: aby śpiewać, trzeba korzystać z energii zewnętrznej i samemu tworzyć energię. W każdym przypadku ta energia może być dobrodziejstwem , albo nieszczęściem.

Tunia Smialowska> Władysław Pitak
dziękuję pięknie z przyjemnością czytam Twoje posty i cenne informacje nie zawsze odpowiadam ponieważ mamy ogromny problem z Adama Mamą cierpi na demencje już nie wstaje z łóżka to jest potworne a dla nas duże obciążenie psychiczne..pozdrawiam serdecznie

Władysław Pitak> Tunia
Tuniu, życzę Wam dużo sił psychicznych i fizycznych oraz wytrwałości w trudnej opiece nad Mamą Adama. Pozdrów Go ode mnie i Tatiany. Trzymajcie się. Dużo serdeczności.


Tunia Smialowska > Władysław Pitak
gorąco dziękuję za wsparcie.. staramy się trzymać.. dziękujemy i pozdrawiamy Ciebie i Tanie

Sabina Szulakiewicz

Grzegorz Walczak
Dziękuję za ciekawe i przydatne uwagi Pana Władysława. Zawsze śpiewałem kolędy. Pisałem też pastorałki, m.in. dla Bractwa Kurkowego, a w ostatnich latach dla Ani Rusowicz, która śpiewa je na swojej płycie. W tym roku, lecząc swoją uczuleniową astmę, będę spiewać w bardzo ograniczonym gronie - swoich najbliższych.

Władysław Pitak > Grzegorz Walczak
Panie Grzegorzu, jest Pan wybitną postacią w kulturze polskiej i jest mi   bardzo miło
, że zauważył mnie- skromnego ciułacza wiedzy i umiejętności pożytecznych. Zwykle piszę o rzeczach oczywistych, ale zdarza się , że trafią mi się przydatne osobom tak wysokiej klasy, jak Pan. Dziękuję za wiadomość na messendżerze. Chętnie będę Panu towarzyszył w nowych dokonaniach. Reszta jest na privé. Pozdrawiam serdecznie.

Grzegorz Walczak
Panie Władysławie, cała przyjemność po mojej stronie. Pan o sobie tak skromnie. I ja chciałbym podobnie zareagować na Pana bardzo dla mnie sympatyczny głos na FB. Pomyślałem sobie, że może udałoby się jakoś połączyć nasze skromności. Mam pewną ideę i już zgromadzone pewne materiały poetycko-muzyczne (wstępnie). Nie wiem, co Pan teraz ma na warsztacie. Gdybyśmy się wymienili np. adresami mailowymi, może latwiej byłoby mi przestawić, co mi chodzi po głowie. Mój adres: grzegorz.walczak@op.pl Pozdrawiam serdecznie.

Władysław Pitak > Grzegorz Walczak
Wysyłam tzw. "strzałkę" z mojego adresu mailowego z pozdrowieniami.

Grzegorz Walczak
Dziekuję, odebrałem. Napiszę.

.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.nspjmyslowice.pun.pl www.teenbookforum.pun.pl www.hustla.pun.pl www.firrond.pun.pl www.dobrzyniak.pun.pl