Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***


#1 2012-02-10 21:16:06

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 123
Punktów :   

Picie dużych ilości słodkich napojów

Picie dużych ilości słodkich napojów bezalkoholowych ma związek z występowaniem przewlekłych chorób oddechowych, tj. astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) - wynika z badań, które publikuje pismo "Respirology".

- Nasze badania uwypuklają rolę zdrowego odżywiania się i picia w prewencji chorób przewlekłych, takich jak astma i POChP – komentuje główny autor pracy dr Zumin Shi z Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia).
Jego zespół przeanalizował dane zebrane w wywiadach telefonicznych wśród blisko 17 tys. osób w wieku 16 lat i więcej. Dotyczyły one diagnozy astmy lub POChP oraz spożywania słodkich napojów bezalkoholowych, jak cola, aromatyzowane wody mineralne, różnego rodzaju lemoniady, a także napoje izotoniczne dla sportowców.

Analiza statystyczna – w której uwzględniono inne elementy stylu życia oraz czynniki demograficzne - wykazała, że osoby spożywające ponad 0,5 litra takich napojów dziennie o 26 proc. częściej im większą ilość słodzonych napojów spożywała dana osoba, tym większe było prawdopodobieństwo występowania u niej któregoś z dwóch schorzeń.
Ogółem, 11,4 proc. badanych przyznało się do spożywania każdego dnia ponad pół litra słodkich napojów bez alkoholu, natomiast w grupie chorych na astmę odsetek ten wyniósł 13,3 proc., a w grupie z POChP – 15,6 proc.
W analizie uwzględniono m.in. elementy stylu życia, występowanie nadwagi i otyłości oraz spożywanie warzyw i owoców. Palenie papierosów dodatkowo nasilało związek między piciem słodkich napojów bez alkoholu a występowaniem przewlekłej choroby oddechowej, zwłaszcza POChP.

Naukowcy zastrzegają, że ich wyniki nie dostarczają dowodów na istnienie przyczynowo-skutkowej zależności między spożyciem dużych ilości słodkich napojów bez alkoholu a ryzykiem astmy i POChP.
Na razie nie jest też jasne, jaki mechanizm mógłby odpowiadać za występowanie takiej zależności. Badacze wysuwają jednak kilka hipotez.

Zarówno astma, jak i POChP są związane ze stanami zapalnymi w dolnych drogach oddechowych. Wiadomo jednocześnie, że różne składniki diety mogą przyczyniać się do tzw. stresu oksydacyjnego (związanego z nadmiarem wolnych rodników) i rozwojem zapalenia. Napoje bezalkoholowe często zawierają duże ilości cukrów prostych, a – jak wykazały wcześniejsze badania na zwierzętach – związki te mogą zwiększać predyspozycje do stanów zapalnych w układzie oddechowym. Potwierdzeniem tego są obserwacje, że dzieci, których dieta zawiera dużo cukrów prostych częściej cierpią mają objawy astmy.

Wiadomo też, że ten cukier sprzyja nadwadze i otyłości, które wcześniej powiązano z ryzykiem astmy i POChP. Jednak, gdy badacze uwzględnili otyłość w analizie wyniki były takie same. Poza tym, choć większość napojów bezalkoholowych w Australii jest słodzona cukrem, to naukowcy nie mieli danych na temat odsetka napojów dietetycznych spożywanych przez badane osoby.

Offline

 

#2 2012-02-10 21:17:30

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 123
Punktów :   

Re: Picie dużych ilości słodkich napojów

POChP rozwija się średnio przez 20-30 lat i zaczyna dawać o sobie znać najczęściej u osób w starszym, ale też średnim wieku. Głównym czynnikiem jej ryzyka jest palenie tytoniu. Choroba charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym, który toczy się w układzie oddechowym pod wpływem substancji drażniących oraz niecałkowicie odwracalną obturacją (czyli zwężeniem) oskrzeli.

Pierwszym jej objawem często jest zadyszka przy wchodzeniu po schodach, ale później pacjentom zaczyna brakować tchu nawet podczas zwykłych czynności. W ostatniej fazie choroby trzeba stosować przewlekłą tlenoterapię. POChP – zwłaszcza nieleczona lub leczona źle – może prowadzić do inwalidztwa oddechowego.

Offline

 

#3 2012-02-10 21:18:42

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 123
Punktów :   

Re: Picie dużych ilości słodkich napojów

Astma jest przewlekłą chorobą dolnych dróg oddechowych - oskrzeli i płuc, która rozwija się na podłożu zapalnym, przeważnie w dzieciństwie. Chronicznemu procesowi zapalnemu w oskrzelach towarzyszy ich nadwrażliwość na różne czynniki, jak np. alergeny, zimne powietrze, wirusy, wysiłek fizyczny. Pod ich wpływem oskrzela ulegają obkurczeniu, co wywołuje objawy typowe dla astmy - duszność, świszczący oddech, kaszel.
Szacuje się, że objawy astmy ma w Polsce ok. 4 mln osób, a na POChP cierpi ok. 2-2,5 mln.

Offline

 

#4 2012-02-10 21:23:37

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 123
Punktów :   

Re: Picie dużych ilości słodkich napojów

Te wszystkie sztuczne napoje,ta zywność zatruta,te mięsne kielbasy bez mięsa to wynik pogoni za zyskiem za wszelka cenę.Za cenę ludzkiego zycia.Ludzie zorientowali się juz trochę w tym kapitalistycznym cyrku i probują sie przed tym bronić.Producenci tych doskonałych napojów słodzonych cukrem bez cukru próbują oszukiwać pisząc na etykietach ,ze sok jest naturalny itp.

Te białe kiełbasy zmielone ze skórek ,odpadow sadła i przeterminowanego, niesprzedanego mięsa na tackach supermarketow to jest ta zdrowa zywność,którą serwują nam do spozycia.To przyczyna chorób i szybkiego umierania.Gdzie są nasze zdrowe polskie kiełbasy,Szynki w supeermarketach niezaleznie jak się nazywaja tak samo smakują.Jak mozna z 1 kg mięsa wyprodukować 3 kg szynki.

Mozna bo wstrzykuje się w nia chemikalia,bo wedzi się ją w płynach zamiast na ogniu i w dymie tak jak nasi dziadkowie.Ludzie obudźmy się ten krwiożerczy kapitalizm dazy do zniszczenia ludzkości.Sami kapitaliści ,ktorzy produkują to świństwo nie jedzą tego.Ich stać aby odzywiać się ekologicznie.Nam tez radzą , tylko wczesniej każą pracować za marne grosze,aby nie było nas stać na co innego.I tu kółko się zamyka.Jedzenie nowalijek,trawy czy innych zatrutych roślin i warzyw tez nie jest wyjściem.

Offline

 

#5 2012-02-10 21:24:37

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 123
Punktów :   

Re: Picie dużych ilości słodkich napojów

Amatorom słodkich napojów, których słodycz zawdzięczają one aspartamowi, bezwzględnie polecam zainteresować się jego silnie rakotwórczym i neurotoksycznym działaniem!
Aspartam. Rakotwórcza słodycz!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bleach-online.pun.pl www.yaoi-no-ai.pun.pl www.team-poland.pun.pl www.shinigami.pun.pl www.wiedzmin.pun.pl